
NSHC se zalaže za to da Novi Sad postane grad – prijatelj starijih (age-friendly grad) i član Globalne mreže gradova i zajednica prilagođenih starijim osobama.
Grad prilagođen starijima je mesto u kojem ljudi žele da ostare. Takva zajednica podstiče zdravo i aktivno starenje i omogućava građanima u trećem dobu bezbednost, zaštitu od siromaštva, mogućnost da se lično razvijaju i doprinose svojim zajednicama, zadržavajući autonomiju i dostojanstvo.
Pošto stariji ljudi najbolje znaju šta im je potrebno, oni su u centru svakog napora stvaranja takve zajednice. To zahteva progresivno usklađivanje potreba ljudi i okruženja u kojem žive, kroz koordinisano delovanje mnogih zainteresovanih strana, sektora i nivoa vlasti.
Da bi postali članovi Globalne mreže, gradovi moraju deliti i promovisati vrednosti i principe poštovanja različitosti, pravičnosti, učešća starijih osoba u svim sferama života, i zaštite prava starijih.
Takođe, u gradovima-kandidatima za članstvo potrebno je zajednički projektovati i stvarati zajednicu prilagođenu starijim osobama, u saradnji i koordinaciji između sektora i sa različitim zainteresovanim stranama. Jedan od bitnih uslova jeste i uključivanje starijih osoba u svim fazama: planiranje, kao i razvoj, sprovođenje i evaluacija akcija prilagođenih starijim osobama. Starije osobe nisu samo korisnici, već i ključni akteri promena.
Kao prvi korak u ovom procesu, NSHC je 2024. godine inicirao formiranje radne grupe – AGE+ Saveta za pitanja starijih osoba, u koji su uključeni predstavnici starijih osoba, ali i lokalnih ustanova i organizacija od značaja za život starijih, u brojnim oblastima. AGE+ Savet je predložio Gradu Novom Sadu, preko Gradske uprave za socijalnu i dečiju zaštitu, da podrži ove napore i formalizuje radnu grupu kao savetodavno telo u daljem procesu planiranja.
U 2026. godini NSHC je pokrenuo participativno istraživanje o tome šta naši sugrađani misle koliko je Novi Sad prilagođen starijima. Istraživanje je otvoreno za sve zainteresovane koji žele da podele mišljenje, a zasnovano je na Age-Friendly Cities okviru. Uporedo sa tim, uključeni su i stariji sugrađani kao istraživači koji iskustveno, iz svog ugla, analiziraju različite aspekte života u Novom Sadu i daju sopstvene procene i predloge. Rezultati istraživanja biće objavljeni u Izveštaju o tome koliko je Novi Sad prilagođen starijima, do kraja 2026. godine.
Koraci koji slede nakon toga jesu priprema sveobuhvatne strategije i plana kako da Novi Sad unapredi uslove i mogućnosti za svoje starije građane, a time i za sve ostale generacije. Uz strateški dokument i podršku predstavnika Grada, Novi Sad će imati priliku da se prijavi za članstvo u Globalnoj mreži gradova i zajednica prilagođenih starijim osobama.
Prijem u Mrežu je tek prvi korak u procesu stvaranja grada-prijatelja starijih, ali se posvećenost tom cilju i strateško opredeljenje Novog Sada definišu upravo u pripremnoj fazi. NSHC tome daje svoj puni doprinos i poziva sve zainteresovane aktere da nam se na tom putu pridruže.