Sve je više stranaca koji dolaze da žive u Srbiji. Među njima su i prisilni migranti – oni koji su napustili svoju zemlju zbog ratnih sukoba i straha od progona. Više hiljada njih je došlo i u Novi Sad; mahom su u pitanju mladi ljudi i porodice. Iskustvo NSHC-a je pokazalo da je većina u kontaktu samo sa svojim sunarodnicima, dok su retke prilike i mogućnosti za integraciju u lokalnu sredinu. Iako se radi o ljudima koji su prisilno napustili svoje domove, oni u Srbiji nemaju zaštitu i podršku kada im je potrebna. Takođe, skoro da ne postoje organizovane aktivnosti podrške u snalaženju u novoj sredini. Zbog navedenog, stranci često ostaju izolovani unutar sopstvenog kruga sunarodnika, ili čak izolovani i unutar njega, bez mnogo dodirnih tačaka sa lokalnom sredinom. Postoje velike potrebe za uslugama informisanja, pomoći u komunikaciji sa zajednicom, pokrivanju materijalnih potreba i prevazilaženju psiholoških kriza u situaciji prisilne migracije. Potrebne su i prilike za upoznavanje sa lokalnim stanovništvom i uključivanje u aktivnosti zajednice.
Cilj projekta „Podrška integraciji ugroženih stranaca u lokalnu zajednicu“ je da doprinese zaštiti ugroženih stranaca u Srbiji, pristupu osnovnim pravima i promociji njihovog uključivanja u održivi društveni i ekonomski razvoj regiona. Tom cilju će se doprineti kroz veći nivo integrisanosti stranaca i unapređenje kapaciteta lokalne zajednice za podršku ugroženim stranim državljanima.
NSHC istražuje kakve su specifične aktuelne potrebe ciljne grupe kada je u pitanju integracija u lokalnu sredinu, kao i kakva je sadašnja ponuda usluga i podrške u lokalnoj zajednici. Takođe u svoje programe volontiranja uključujemo strance kao vid podrške u njihovoj lokalnoj integraciji. Organizovaćemo događaje međukulturne razmene i saradnje, u čijem planiranju, organizaciji i realizaciji će učestvovati strani državljani i lokalno stanovništvo. Događaji će imati za cilj međusobno upoznavanje i povezivanje, a razmena će uključivati teme vezane za kulturu, običaje i tradiciju, kulinarstvo, istoriju, umetnost, jezik i druge teme koje interesuju obe grupe. NSHC će stupiti u kontakt sa lokalnim organizacijama civilnog društva u Novom Sadu kako bi se razgovaralo o mogućnostima umrežavanja organizacija koje pružaju podršku ugroženim stranim državljanima. Takođe ćemo informisati lokalnu zajednicu i širu javnost o položaju ugroženih stranih državljana u našoj zemlji, sa ciljem povećanja vidljivosti tema vezanih za promociju i zaštitu ljudskih prava stranaca. Na ovaj način zajednica će biti podstaknuta na veće razumevanje i solidarnost, a strancima će biti olakšano uključivanje u društveni život zajednice.
Ovaj šestomesečni projekat (1.4. – 30.9.2024.) je podržan u okviru projekta „FOSTER: Uključivanje stranaca u ZB – pristup socijalnim i ekonomskim pravima (Inclusion of FOreigners in Western Balkans – accesS To social and Economic Rights)“ kao regionalnog odgovora 7 organizacija civilnog društva povezanih u Balkanski savet za izbeglice i migracije (BRMC) i Danski savet za izbeglice (DRC). Cilj je da se odgovori na zajedničke izazove vezane za migraciju u regionu Zapadnog Balkana, sa fokusom na osnovna ljudska prava različitih ranjivih grupa migranata i stranaca, posebno njihov pristup socijalnim i ekonomskim pravima.
Projekat „FOSTER“ finansira Evropska unija u okviru projekta EU civilno društvo i medijski program u korist Zapadnog Balkana i Turske za 2021-2023. (IPA III) u okviru lota „Ljudska prava, antidiskriminacija i interkulturalni dijalog“ .