Projekat „Socijalno mentorstvo za ugrožene grupe u Srbiji“ ima za cilј da uvede novi pristup radnoj integraciji ugroženih grupa i pojedinaca. Opšti cilј projekta je da doprinese promociji socijalnog mentorstva, a time i zapošlјavanju onih koji iz različitih razloga ne mogu da nađu i da zadrže posao. Projekat je podržan od regionalnog projekta Nemačke razvojne saradnje (GIZ) „Socijalna uključenost za grupe u nepovoljnom položaju na Zapadnom Balkanu“ u periodu od 1.12.2023. do 30.11.2024. i od 1.3.2025. do 31.8.2025. godine.

Tržište rada u Srbiji karakteriše relativno nisko učešće u radnoj snazi i visoka neaktivnost ugroženih grupa, uklјučujući i veliki deo mladih koji niti je zaposlen, niti se nalazi u procesu obrazovanja ili obuke. Neformalna zaposlenost je i dalјe visoka, a nedostatak radne snage je klјučni dugoročni izazov tržišta rada[1]. Kao i u drugim zemlјama regiona, žene su u najvećem broju zastuplјene na pasivnom tržištu rada, visoka je stopa nezaposlenosti mladih i velika je migracija van zemlјe, što naglašava socijalnu isklјučenost ranjivih grupa i pojedinaca. Ugrožena lica često nemaju potrebne veštine i kompetencije da dobiju i zadrže posao na otvorenom tržištu rada, zbog neusklađenosti između obrazovne i socijalne politike. Slično tome, ni stručnjaci nisu adekvatno pripremlјeni da pomognu ugroženim grupama i pojedincima na tržištu rada. U Srbiji postoje aktivne mere zapošlјavanja usmerene na ugrožene grupe, ali nema dokaza o njihovom dugoročnom doprinosu smanjenju nezaposlenosti i socijalne isklјučenosti. Integracija na tržište rada često je usmerena samo na stručno obrazovanje i unapređenje veština, ali su i „meke“ veštine ugroženih, kao i senzibilizacija privatnog sektora u radu sa teško zapošlјivim lјudima, takođe veoma važni.

U prvoj fazi projekta obučeno je 8 socijalnih mentorki u Srbiji. One su najpre prošle kroz teorijsku i praktičnu obuku koju je obezbedila organizacija PUBLIC iz Severne Makedonije, autor koncepta socijalnog mentorstva. Nakon toga, mentorke su  pružale podršku socijalnog mentorstva (mentorstva za radnu integraciju) za ukupno 24 mentorisana lica, od marta do oktobra 2024. Projekat je nastavljen od marta 2025. i ovaj put se usluge pružaju za novih 12 korisnika, među njima i troje lica sa oštećenim sluhom. Sa njima se radi uz pomoć prevodilaca za znakovni jezik, pa je NSHC uspostavio saradnju sa novosadskim Udruženjem prevodilaca za znakovni jezik.

Podrška mentorisanim licima takođe uključuje mogućnost za pohađanje profesionalnih obuka u cilјu lakšeg zapošlјavanja. Socijalne mentorke u svom radu imaju kontinuiranu supervizijsku podršku, a njihov rad je praćen i ocenjivan. U ovom procesu NSHC razvija i sopstvene organizacione kapacitete za integraciju i implementaciju socijalnog mentorstva.

 

[1] https://www.ilo.org/budapest/countries-covered/serbia/WCMS_468114/lang–en/index.htm